Krievija pārraksta Latvijas Otrā pasaules kara vēsturi

Pagājušās nedēļas nogalē daudzus Latvijas „Twitter” lietotājus, tostarp mani, izbrīnīja vairāki Krievijas vēstniecības oficiālā kontā publicēti tvīti, kuros vēstniecība apgalvoja, ka Latvijas-Vācijas 1937.gada 7.jūnijā parakstītajam neuzbrukšanas līgumam esot bijis arī slepens pielikums, kas pēc būtības paredzējis, ka abas valstis apņemas piedalīties kopīgā militārā uzbrukumā PSRS. Vēl jo vairāk, vienā no tvītiem vēstniecības konta uzturētāji provokatīvi jautāja: „vai kāds no Latvijas vēsturniekiem saņemsies slepeno protokolu nosodīt?

TWITTER VESTNIECIBAS IERAKSTI

Es, neesot vēsturnieks, negrasos vēstniecības minēto pielikumu nedz nosodīt, nedz attaisnot, nedz galu galā arī pierādīt vai noliegt tā esamību. Mani šajā gadījumā daudz vairāk interesē tas, no kurienes vēstniecības rīcībā ir nonākusi, manuprāt, līdz šim lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju nezināma informācija par pirmskara Latvijas plāniem kopā ar Vāciju iebrukt PSRS?

Spriežot pēc tvītu satura, informācija par neuzbrukšanas līgumam pievienoto slepeno pielikumu, visticamāk, bija nākusi no analoga raksta „Vikipēdijas” krievu valodas versijā. Rakstā patiešām vairākās vietās ir minēts slepenais pielikums un vēstniecības paustā interpretācija par Latvijas un Vācijas plāniem iebrukt PSRS. Kā atsauce uz šo informāciju ir norādīta prokremliskā vēsturnieka, fonda „Vēsturiskā atmiņa” vadītāja Vladimira Simindeja 2019.gada intervija Krievijas propagandas izdevumam „Gazeta.ru”.

Intervijā Simindejs apgalvo, ka viņa rīcībā patiešām ir informācija, ka 1939.gada vasarā Vilhelma Muntera un Joahima fon Ribentropa parakstītajam līgumam ir bijis pievienots slepens pret PSRS vērsts pielikums, taču tas neesot ticis parakstīts un izpaudies vienīgi kā „džentelmeņu vienošanās”.

RU WIKI

ROSSIJA 24 INTERVIJA AR SIMINDEJU (1)

Interesanti, ka analoga informācija ir atrodama ne tikai „Vikipēdijas” krievu, bet arī latviešu valodas versijā. Arī tajā tiek apgalvots, ka 1939.gada līgumam esot bijis pievienots kāds slepens dokuments, līdz šim plašākai publikai nezināms pielikums. Šoreiz gan par atsauci tikusi izmantota, nevis intervija kādā Krievijas propagandas izdevumā, bet gan vesels vēstures pētījums, kura autors kā „par pārsteigumu” ir tas pats iepriekšminētais Simindejs un Latvijas Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs.

Pētījumā slepenā pielikuma esamība tiek pamatota ar atsauci uz Vācijas arhīva dokumentiem. Tajos atrodama informācija, kur par to it kā esot rakstījis nacistu režīma propagandists Georgs Dertingers. Papildus tam minētā informācija tiek pamatota ar divām atsaucēm uz vācu vēsturnieka Rolfa Āmena un igauņu vēsturnieka Magnusa Iļmjarva darbiem.

kabanovs simindejs gramata - atsauce uz dertingeru un vesturnieku rolfu amanu

Lai gūtu lielāku skaidrību par to kā divdomīgā informācija par slepeno pielikumu ir nonākusi abos rakstos, ir vērts ielūkoties iepriekšminēto rakstu labojumu vēsturē.

Raksta krievu valodas versijā informāciju par slepeno pielikumu ir pievienojis lietotājs ar segvārdu „Vecakina”. Laika posmā no 2019.gada 14.-17.jūnijam „Vecakina” rakstu ir labojis veselas 9 reizes (!). Analogi, arī atverot raksta latviešu versiju, ir redzams, ka informāciju 2019.gada 17.jūnijā ir pievienojis tas pats lietotājs ar segvārdu „Vecakina”.

RU WIKI VECAKINA

WIKI LV VECAKINA PIEVIENOTS TEKSTS 2019.GADA 17. JUNS PLKST 22.54

Dažus klikšķus tālāk, turpat „Vikipēdijā”, ir iespējams noskaidrot personu, kas stāv ar lietotāja „Vecakina” — izrādās tā ir vietējā prokremliskā žurnāliste Ludmila Pribiļska.

VECAKINA IR LUDMILA PRIBI_SKAJA

Jautājums par to, kāpēc Pribiļskas kundze 2019.gada vasarā bija nolēmusi veikt vairākus apšaubāmus labojumus „Vikipēdijas” krievu un latviešu versijās, protams, paliek atklāts. Taču nevar noliegt, ka minētais gadījums ir vairāk, nekā neparasts un liek aizdomāties par to, kā Maskava varētu izplatīt sev izdevīgu saturu „Vikipedijā” un citās interneta platformās.

Lai vai kā, bet informācija par Latvijas-Vācijas neuzbrukšanas līguma slepeno pielikumu ilgi zem pūra negulēja un jau drīz tā nonāca Krievijas finansētās ziņu aģentūras „Sputņik” dienaskārtībā.

SPUTNIL

Izskatās, ka uz šo brīdi Latvijas-Vācijas neuzbrukšanas līguma slepenais pielikums Krievijas propagandistu aprindās jau ir kļuvis par daļu no Maskavas proponētās vēsturiskās realitātes. Tur mēs, visticamāk, vairs neko nepadarīsim. Vienīgais, kas mani interesē ir, kā pret šiem Maskavas centieniem pārrakstīt Latvijas vēsturi plāno reaģēt Latvijas vēsturnieki?

Iesākumam pietiktu ar vismaz pāris labojumiem „Vikipedijā”…

Jānis Mākoņkalns / 10.06.2020

2 thoughts on “Krievija pārraksta Latvijas Otrā pasaules kara vēsturi

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s